Sıkça Sorulan Sorular

Kiraplus Nedir?

Kiraplus, Türkiye’nin ilk akıllı kira ödeme platformudur. Kiraplus ile kira ödemelerinizi kredi kartınız veya banka kartınız ile ödeyebilir, gerektiğinde eski ödemeleriniz ile ilgili tüm bilgilere ulaşıp, takip edebilirsiniz!

Kiraplus’ı neden kullanmalıyım?

Kiraplus’ı kullanmayı istemenizi sağlayacak en önemli özellik, kolay kullanım ve farklı ödeme imkânlarıdır. Sisteme bir kere kayıt yaptırdıktan sonra her ay kiranızı tek bir tuşa basarak kolayca ödersiniz. Tüm ödemeleriniz sistem üzerinde saklanır, gerektiğinde tüm ödeme detaylarına ulaşmanız çok kolay olur.

Kredi kartım ile kiramı ödeyebilir miyim?

Evet, 17 farklı bankaya ait kredi kartı ile istediğiniz zaman kira ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kiramı taksitle ödeyebilir miyim?

Evet, kiranızı dilediğiniz gibi 2 aydan 12 aya kadar taksitlendirme avantajıyla ödeyebilirsiniz.

Kiraplus’a üye olmak ücretli midir?

Kiraplus üyeliği kesinlikle ücretsizdir. Sizden istenilen bilgileri doldurduktan sonra üyeliğiniz başlatılacaktır.

Kira öderken bir ücretlendirme var mıdır?

Kira ödemek istediğiniz zaman piyasa şartlarına göre en uygun komisyon oranları ile işlemleriniz gerçekleştirilecektir.

Kira ödemeleri kiraya verenin hesabına ne kadar sürede geçer?

Kiraplus üzerinden kira ödemenizi yaptığınız takdirde, ödemeniz en geç 2 gün içerisinden kiraya verenin hesabına kira ödemeniz iletilecektir. Ödeme günlerimiz Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleridir.

Örneğin:

Pazartesi yapılan bir kira ödemesi Çarşamba günü kiraya verenin hesabına iletilecektir.

Salı yapılan bir ödeme yine Çarşamba günü kiraya verenin hesabına iletilecektir.

Çarşamba yapılan bir ödeme Cuma günü kiraya verenin hesabına iletilecektir.

Perşembe yapılan bir ödeme yine Cuma günü kiraya verenin hesabına iletilecektir.

Cuma yapılan bir ödeme Pazartesi günü kiraya verenin hesabına iletilecektir.

Kiraplus ile sadece kira ödemesini mi yapabilirim?

Kiraplus ile kira ve depozito ödemesi yapabilirsiniz. Aidat, emlak danışmanı komisyonu, elektrik, su doğalgaz gibi ödemelerin yapılabilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Kiraplus’a üye olmam için herhangi bir belge gerekli midir?

Kiraplus’a üye olup, kira ödemesi yapabilmeniz için sadece kira kontratınızın bir kopyasını platformumuza yüklemeniz gerekmektedir. Çalışanlarımız girdiğiniz bilgilerin ve kira kontratınızın doğruluğunu kontrol ettikten sonra kira ve depozito ödemesi yapmanıza izin verilecektir.

Kira kontratım yok, yine de kiramı Kiraplus ile ödeyebilir miyim?

Kira kontratınız yok ise maalesef Kiraplus üzerinden kira ödemesi yapamazsınız.

Kira kontratımı Kiraplus’a nasıl yüklerim?

Kira kontratınızın okunaklı bir şekilde cep telefonuz ile fotoğrafını çekebilir ya da bir tarayıcı yardımı ile taratıp, platformdaki yönlendirmeler ile sisteme yüklemesini yapabilirsiniz.

Kira kontratımın imzalı olması şart mı?

Kiraplus’ta yükleyeceğiniz kira kontratınız hem kiracı hem de kiraya veren mal sahibi veya yasal temsilcisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Yasal bir belge olarak kabul edilecektir.

Ödeme yaparken kiraya veren bilgilerimi yanlış girdim, ne yapmalıyım?

Kiraplus çalışanları sizin sisteme girdiğiniz bilgiler ile kira kontratınızı karşılaştıracaklardır, eğer bilgilerde bir farklılık varsa sistem üzerinden sizden bunları düzeltmenizi talep edeceklerdir.

Kiraplus ile kira ödemek yasal mıdır?

Kiraplus ile kira ödemek yasaldır. 268 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğine göre;

- Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,

- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların

kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Kiraplus ile yapacağınız ödemeler, banka sistemleri yardımı ile koruma hesaplarına alınıp, direk ev sahiplerinin hesaplarına yollanmaktadır. Ödemeleriniz gerçekleştikten sonra banka dekontlarınız Kiraplus sistemine yüklenerek, kullanıcılarımızın erişimine sunulmaktadır. Her ödeme işlemi aracı bankaların elektronik ortamda hazırlanan dekontları ile tevsik edilmektedir.

Kira kontratı imzalarken nelere dikkat edilmelidir?

Kiralanan yerin size gösterilen yer ve kira sözleşmesini imzalayan kişinin gerçekten yerin sahibi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kiraya veren vekil kullanıyorsa gerçek vekili olduğuna noter kayıtlarını araştırarak emin olmalısınız. Birden fazla mal sahibi varsa kontrata her bir mal sahibinin katılması ve imzalaması gerekir.

Kira kontratında neler olmalıdır?

Kira kontratında kira bedeli, kira süresi, kira bedelinde yapılacak artış, depozito, kiralanan yerin kullanım amacı ve durumu belirtilmelidir. Eşyalı olarak kiralanacak ise, eşya listesi de sözleşmeye eklenmelidir.

Kira sözleşmesinin süresi ve yenileme dönemi nedir?

Kira sözleşmesinin süresi ve yenileme dönemleri, kiranın başlangıç tarihindeki ay ve güne göre belirlenmektedir. Kira sözleşmesi başlangıcında ne kadar süre ile yapılırsa yapılsın, kiracı tarafından veya kiralayanın açacağı dava sonucunda sona erdirilmediği sürece, sürenin sona ermesinden sonra yeni bir kira kontratı yapılmasına gerek kalmadan 1'er yıllık sürelerle otomatikman yenilenir.

Kiraplus, ödemelerimden neden masraf alıyor?

Kiraplus, bankaların ve ödemelere aracılık eden kuruluşların kredi kartı ile yapılan harcamalarda yansıttığı masrafları sizlerden tahsil etmektedir.

Kiraplus ev sahibime nasıl ödeme yapıyor?

Her ne kadar web ve mobil teknolojiler kira ödememizi kolaylaştırsa da ev sahiplerinin bir çoğu kiracılarına kredi kartı ya da banka kartlarıyla ödeme imkanı sunmamaktadır. Kiraplus olarak biz, kiranızı kredi kartınız ya da banka kartınızla ödemenizi sağlayarak hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Kiramı neden Kiraplus ile ödemeliyim?

Kiranızı Kiraplus ile ödeyerek, sizlere sunduğumuz avantajlardan ve kolaylıklardan yararlanabilirsiniz. Sadece kiranızı ödeyerek üyesi olduğunuz sadakat programlarının bonus, mil gibi ödüllerinden faydalanabilir. Hesabınızda o an için nakit yoksa kiranızı ödeyebilir ya da bir ay atlatabilirsiniz. Üstelik bunlar sizlere sağladığımız avantajların bazıları. Kiraplus'ın artıların hakkında daha detaylı bilgi almak için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kiramı kredi kartıyla ödemek mantıklı mı?

Bu sorunun cevabı biraz da size bağlı. Eğer kiranızı zamanında ödemek, bankalar nezninde kredi puanınızı yükseltmek ya da üyesi olduğunuz sadakat programının bonus, mil, vs. gibi ödüllerinden yararlanmak istiyorsanız, o zaman kiranızı kredi kartınızla ödemek çok mantıklı olacaktır.

Kiraplus'dan gelen ödemeleri ev sahibim kabul eder mi?

Evet. Eğer ev sahibinizle aranızda yapmış olduğunuz kontratta 3. parti ödeme kanalları kullanılamaz gibi özel bir madde yoksa hiçbir sorun olmayacaktır. Sonuçta ev sahipleriniz kiralarını düzenli ve zamanında almak isterler, biz de bunun için buradayız.

Kira ödemelerimi takip edebileceğim bir yol var mıdır?

Elbette. Kira ödemelerinizin kontrolü daima sizdedir. Kira ödemelerinizi kontrol etmek için tek yapmanız gereken Kiraplus'a giriş yapıp, Ödeme Geçmişim sekmesine tıklamanızdır.

Ev sahibim kira ödemesinin gelmediğini söylüyor.

Ödemelerle ilgili hiçbir sorun çıkmaması adına BDDK tarafından lisans verilmiş ödeme kuruluşları ve bankalarla çalışıyoruz. İlk olarak sisteme giriş yapıp ödeme geçmişim sekmesinden ödemenizin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebilirsiniz. Ödeme yaptığınız zamanla ilgili olarak (Eft saatinden sonra, haftasonu, vb. durumlar) ödemeler ev sahibinizin hesabına 1-3 gün içerisinde geçebilir. Eğer bu sürede de ödemeniz gerçekleşmediyse lütfen bu link üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

Kiraplus kişisel bilgilerimi nasıl koruyor?

Sizin güvenliğiniz bizim için çok önemli. Bu doğrultuda, size ait kişisel bilgilerin korunması için çok gelişmiş güvenlik sertifikaları kullanıyoruz. Öte yandan Kiraplus sizin hiçbir finansal bilginizi kendi server'larında tutmaz. Ödeme altyapımızın güvenliği ve sürdürülebilirliği için BDDK tarafından lisans verilmiş ödeme kuruluşları ve bankalarla çalışmaktayız. Ödeme işlemleriniz süresince tüm bilgileriniz şifrelenmiş olarak ödeme altyapısına iletilir ve işlem gerçekleştirilir.

Hangi kredi kartlarını kullanabilirim?

Kiraplus üzerinden, Visa, Master Card, American Express kartlarınıza ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Kiramı ödemek için 2 farklı kredi kartı kullanabilir miyim?

Evet aynı gün içinde işlem yapmak şartıyla size ait 2 farklı kredi kartı kullanabilirsiniz.

Ev sahibim Kiraplus kullanmıyor, yine de ödeme yapabilir miyim?

Evet. Kiraplus ile ödeme yapmanız için ev sahibinizin Kiraplus üyesi olması gerekmez.

Kiramızı ev arkadaşımla beraber ödeyebilir miyiz?

Evet. Siz ve ev arkadaşınız Kiraplus'a üye olduktan sonra hesaplarınızı birbirinize bağlayarak beraber ödeme yapabilirsiniz.

Ev sahibime her ay birden fazla ödeme yapabilir miyim?

Maalesef buna izin veremiyoruz. Ay içerisinde birden fazla kira ödemesi yapamamanızın sebebi, sistemin kötüye kullanımını engellemek ve güvenlik seviyesini en üst düzeyde tutmak istememizdendir.

Kiraplus ile elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarımı ödeyebilir miyim?

Şimdilik maalesef ama bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Yakında bu hizmetleri de veriyor olacağız.

Kiraplus ile ödeme yaparsam, kredi kartımdan nakit avans çekilmiş gibi mi olacak?

Hayır. Kiraplus ile ödeme yaptığınızda, kredi kartınız normal alışveriş yapmış gibi işlem görür. Kesinlikle nakit avans gibi işlem görmez.

Kira ödemesini nasıl durdurabilirim?

Herhangi bir sebepten ötürü kira ödeminizi durdurmak isterseniz, hesabınıza giriş yapıp, ödeme talimatları sekmesi altından düzenli ödeme talimatınızı iptal edebilirsiniz.

Kiracılarım Kiraplus üzerinden ödeme yapabilir mi?

Evet. Birçok kiracı online ödeme sistemlerini kullanarak kira ödemelerini yapmayı tercih ediyor. Ev sahipleri için tamamen ücretsiz olan bu servise kiracılarınızı yönlendirerek, ödemelerini Kiraplus üzerinden yapmalarını isteyebilirsiniz.

Ev sahibiyim, Kiraplus bana maliyeti nedir?

Kiraplus platformu, ev sahipleri için tamamen ücretsizdir.

Hangi ödeme yöntemleri geçerli?

Kiraplus ile; Mastercard, Visa ve American Express kredi kartlarının yanı sıra banka kartları ve havale/eft yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Kiracı sayısında bir kısıtlama var mı?

Hayır. Kiraplus üzerinden istediğiniz kadar kiracıdan ödeme alabilirsiniz.

Kiraplus hangi ülkelerde kullanılabilir?

Kiraplus PayU ortaklığı sayesinde Türkiye, Romanya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Nijerya, Meksika, Panama, Kolombiya, Peru, Brezilya, Şili ve Arjantin olmak üzere 16 farklı ülkede hizmet vermektedir.

Websiteniz güvenli mi?

Evet. Sitemiz 256-bit SSL Web Server Certificate sertifikasıyla korunmaktadır. Tüm kişisel bilgileriniz bu sertifika ile koruma altına alınmıştır. PCI DSS, kart sahiplerinin güvenliğini sağlamak için bilgi sistemlerinde bilgi iletimini, bilgi işleyişini ve bilgi depolamayı esas alan kontrollerden oluşmaktadır.

Kiraplus ile nasıl ödeme yapabilirim?

Kiraplus'la ödeme yapmak çok kolaydır.

Kiraplus'ın artılarından faydalanmak için ücretsiz olarak kullanıcı oluşturun.

Sisteme ödeme yapacağınız ev veya evleri tanımlayın, kira kontratınızı sisteme yükleyin ve sistem onayına gönderin.

Sistem onayından sonra kredi kartınızla taksitle, kolay ve hızlıca ödemelerinizi yapın!

Ödeme yaparken 3d Secure ekranı açıldı. 3D Secure nedir?

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi, internetten güvenli alışveriş yapmanızı sağlayan bir sistemdir. 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi ile internet alışverişi sırasında; müşteri, banka ve işyeri arasındaki bilgi akışı özel şifre ve anahtarlar ile sağlanır. Bu sistemi entegre eden işyerlerinden alışveriş yapan kart hamilleri işlem sırasında bankanın güvenli ortamında 3D Secure şifresini girerek alışveriş yapmaktadır. Alışveriş esnasında cep telefonunuza gelen tek kullanımlık Akıllı SMS ile alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

Sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

Bizimle iletişim sayfamızdaki iletişim formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Üye Ol